USG urologiczne Doppler

Badanie USG jest podstawową metodą i o największej czułości - w diagnostyce obrazowej chorób jąder i moszny.

Nowotwory narządów układu moczowego i narządów płciowych męskich zwykle objawiają się krwiomoczem i często jest to początkowo jedyny objaw rozwijającego się guza nowotworowego. Krwiomoczowi w chorobie nowotworowej nie towarzyszą zwykle dolegliwości bólowe, w moczu widoczna jest domieszka świeżej krwi oraz skrzepy. Warto dodać, że krwiomocz w przebiegu nowotworu może ustąpić samoistnie i nie nawracać nawet miesiącami, zaś postęp choroby trwa. Najczęstszym nowotworem układu moczowego jest nowotwór pęcherza moczowego.

W przebiegu stanów zapalnych oraz zakażeń układu moczowego może również dojść do mniej lub bardziej nasilonego krwiomoczu. Zjawisku temu towarzyszą gorączka, często z dreszczami, bóle okolic nerkowych, pęcherza, cewki moczowej, zaburzenia w oddawaniu moczu - częstomocz, naglące parcia na mocz, bolesne oddawanie moczu.

Nowotwory nerek

Szczyt zachorowalności przypada między 5 a 7 dekadą życia. Około 90% guzów nerki wykrywa się obecnie przypadkowo podczas badań USG wykonywanych rutynowo lub z powodu innych dolegliwości. Dzięki temu bardzo często nowotwór nerki wykryty jest we wczesnym stadium choroby stwarzając szansę pełnego wyleczenia. Takie objawy jak ból, krwiomocz mogą świadczyć o zaawansowanym procesie chorobowym w którym najskuteczniejszym sposobem leczenia może być usunięcie chorej nerki.

Obecnie technika nerkooszczędna tzw. tumorektomia czyli częściowe wycięcie miąższu nerki wraz z guzem ogranicza się do usunięcia samego guza z pozostawieniem pozostałej części nerki.

Nowotwory pęcherza moczowego

Występują czterokrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet, zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Za podstawowy czynnik sprzyjający wystąpieniu raka pęcherza uważa się palenie tytoniu, a także ekspozycję na substancje chemiczne używane w przemyśle farbiarskim i gumowym. Podstawowym objawem jest bezbolesny krwiomocz, najczęściej ze skrzepami, w okresie późniejszym dołączają sie inne objawy: częstomocz, bolesne parcia, bóle w podbrzuszu. Rozstrzygającym badaniem jest USG oraz cystoskopia (oglądanie pęcherza przez specjalny wziernik wprowadzonego przez cewkę), często połączone z pobraniem materiału do badania histo-patologicznego.

Leczenie to w pierwszym etapie endoskopowe usunięcie guza pęcherza -TURBT i uzyskanie wyniku histopatologicznego. Na podstawie wyniku badania i całego obrazu klinicznego podejmuje się decyzje o dalszym leczeniu. TURBT, wlewki dopecherzowe –immunoterapia i chemioterapia dopecherzowa, a w przypadkach zaawansowanych choroby cystektomia czyli usuniecie całego pęcherza moczowego.

Rak gruczołu krokowego - prostata

Rak prostaty wykryty we wczesnym stadium choroby stwarza szansę pełnego wyleczenia!Trzeci co do częstości występowania nowotwór złośliwy u mężczyzn. Wstępne objawy choroby są bardzo podobne do łagodnego rozrostu, dlatego tak ważne są badania kontrolne prowadzone przez urologa (USG, PSA, DRE = badanie per rectum).W zależności od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby wybiera się najlepszą metodę leczenia. Najczęściej jest to wycięcie całej prostaty czyli prostatektomia radykalna, nieco rzadziej naświetlanie prostaty czyli radioterapia. Operacje z zaoszczędzeniem pęczków naczyniowo – nerwowych stwarzają szansę lepszego trzymania moczu i utrzymania erekcji. W uzasadnionych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne z zastosowaniem specjalnych zastrzyków (hormonoterapia), w wyjątkowych sytuacjach chemioterapię.

Nowotwory jąder

Występują głównie u młodych mężczyzn w wieku od 25 do 35 lat, w większości są nowotworami złośliwymi. W obrazie klinicznym dominuje bezbolesne powiększenie jądra, które stanowi przeważnie pierwszy, a często jedyny objaw nowotworu. Rzadkim objawem u około 20% chorych jest ból.

Podejrzanym objawem jest przedłużające się zapalenie jądra pomimo stosowanej antybiotykoterapii. Na podstawie odpowiedniej diagnostyki (USG, markery nowotworowe we krwi, CT j. brzusznej i miednicy małej) kwalifikuje się chorego do odpowiedniego leczenia (chirurgia, chemioterapia, radioterapia) uzyskując często bardzo dobre wyniki leczenia.
Przed zabiegiem i wdrożeniem leczenia proponowane jest oddanie nasienia do banku spermy.

USG jąder i moszny - wskazania do wykonania badania:

  • ból jądra (stan zapalny, uraz jądra, skręt powrózka, żylaki powrózka nasiennego, skręt przyczepka, zapalenie najądrza)
  • ustalenie przyczyny powiększenia moszny (wodniak, guz jądra, przepuklina mosznowa, krwiak moszny)
  • diagnostyka niepłodności męskiej (budowa jądra, żylaki powrózka nasiennego)
  • ultrasonograficzna ocena jąder w przypadku ich atrofii lub wnętrostwa
  • urazy moszny (krwiak moszny, rozkawałkowanie jądra, uszkodzenie osłonki białawej jądra)
  • ocena jąder u pacjentów z przedwczesnym dojrzewaniem lub feminizacją
  • ocena jąder u pacjentów z limfadenopatią pozaotrzewnową (powiększenie węzłów chłonnych w przestrzeni
    zaotrzewnowej).

Badania, konsultacje i zabiegi w Centrum Urologicznym EVITA przeprowadzają doświadczeni urolodzy - dr n. med. Włodzimierz Klima i dr n. med. Lesław Malik.

Zob. cennik urologicznych usług medycznych, konsultacji urologa wraz z USG.