Kamica dróg moczowych

Kamica dróg moczowych może dotyczyć nerek, moczowodów lub pęcherza moczowego. Obserwuje się ją u około 2% społeczeństwa. W jej powstawaniu sprzyjają czynniki dziedziczne, wady w budowie układu moczowego, sposób odżywiania, ilość spożywanych płynów, charakter pracy, klimat. Może przebiegać bezobjawowo i jest wtedy rozpoznawana przypadkowo, często jednak pierwszym objawem jest kolka nerkowa czyli silny ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do podbrzusza lub/i zewnętrznych narządów płciowych.

Często atakowi kolki towarzyszą dodatkowe objawy takie jak parcie na mocz, nudności, wzdęcia brzucha. W zależności od wyników badań dodatkowych (USG, RTG j brzusznej głównie UROGRAFIA lub TK z faza urograficzna i odwzorowaniem 3D - badanie radiologiczne układu moczowego z użyciem środka kontrastowego) i stanu chorego podejmuje się odpowiednie leczenie.

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu kamicy moczowej ograniczając klasyczne zbiegi operacyjne do zabiegów minimalnie inwazyjnych:

  • ESWL – kruszenie kamieni fala generowana z zewnątrz - pozaustrojowo;
  • URS – zabieg endoskopowy z wykorzystaniem swiatła drog moczowych i leczenia głównie kamieni moczowodowych.
  • PCNL – operacja z grupy key hole procedures - „zabiegi przez dziurkę od klucza” gdzie po wytworzeniu kanału roboczego przez powłoki ciała do wnętrza nerki kamień jest rozbijany a fragmenty usuwane.