Choroby gruczołu krokowego

Prostata - inaczej gruczoł krokowy lub stercz jest narządem zlokalizowanym poniżej pęcherza moczowego w bezpośrednim sąsiedztwie z odbytnicą.

Najczęściej wykonywanym badaniem ultrasonograficznym w diagnostyce gruczołu krokowego jest badanie przezbrzuszne (TAUS - transabdominal ultrasound). W celu dokładnej oceny gruczołu krokowego lub pobrania wycinków ze strecza wykonuje się badanie z wykorzystaniem głowicy transrektalnej (TRUS - transrectal ultrasound).

Anatomia ultrasonograficzna gruczołu krokowego

Do oceny ultrasonograficznej gruczołu krokowego wykorzystywane jest głowica transrektalna. USG wykonane głowicą convexovą przez powłoki brzuszne może być wykorzystane wyłącznie w celu oceny wielkości gruczołu krokowego. Transrektalne USG pozwala na ocenę wielkości gruczołu, echostruktury poszczególnych stref, ocenę ciągłości torebki stercza i pęcherzyków nasiennych.

Badanie przezbrzuszne gruczołu krokowego (TAUS)

USG przezbrzuszne gruczołu krokowego wykonywane jest w celu oceny jego objętości i określenia objętości moczu zalegającego po mikcji. Badanie wykonywane jest głowicą do badań jamy brzusznej (o częstotliwości od 3 do 5 MHz).

Dokładna ocena echostruktury prostaty, ciągłości torebki i pęcherzyków nasiennych nie jest możliwa za pomocą przezbrzusznego USG. Podstawowym warunkiem oceny stercza w USG jest dobre wypełnienie pęcherza moczowego.

Pacjenci przygotowani do badania USG prostaty przez powłoki brzuszne powinni powstrzymać się od oddawania moczu bezpośrednio przed badaniem. U pacjentów z założonym cewnikiem do pęcherza moczowego (cewnik Foley’a założony przez cewkę moczową lub cystostomię) zamyka się cewnik przed badaniem lub wypełnia pęcherz roztworem soli fizjologicznej. Po zakończeniu oceny gruczołu krokowego pacjent proszony jest o oddanie moczu, po którym ocenia się objętość zalegającego moczu w pęcherzu moczowym (PVR - Post-Void Residual).

Prawidłowe wymiary gruczołu krokowego

Gruczoł krokowy jest narządem wielkości i kształtu przypominającym orzech włoski i ma parametry:

  • objętość - poniżej 25 ml
  • objętość prostaty - nie więcej niż 25 ml
  • szerokość gruczołu krokowego w projekcji poprzecznej - poniżej 45 mm
  • długość gruczołu w projekcji strzałkowej - poniżej 35 mm
  • wysokość prostaty - poniżej 33 mm.