Cewnikowanie pęcherza moczowego

Cewnikowanie pęcherza moczowego polega na założeniu cewnika do pęcherza celem odprowadzenia moczu. Cewnik zakładany jest w celach diagnostycznych lub leczniczych. Założenie cewnika do pecherza moczowego wykonywane jest w pozycji leżącej po uprzednim obmyciu warg sromowych u kobiety i ujścia zewnętrznego cewki moczowej u mężczyzny. Do obmycia okolicy ujścia zewnętrznego cewki moczowej używa się Octaniseptu do śluzówek lub 3% kwasu bornego.

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie na jałowo cewnika do cewki moczowej - przed wprowadzeniem cewnika konieczne jest zastosowanie 2% żelu lignocainowego mającego właściwości znieczulające i poślizgowe. Cewnik podłącza się do worka do zbiórki moczu. Po uzyskaniu odpływu moczu z pęcherza moczowego uszczelnia się balon cewnika wodą do injekcji lub 0.9% roztworem NaCl.

Rozmiar cewnika powinien być dobrany do rozmiaru cewki moczowej - u mężczyzn najczęściej stosuje się cewnik Foley'a rozmiaru 18 Ch (czerwony zawór). Zastosowanie zbyt grubego cewnika spowoduje dyskomfort pacjenta i narazi go na powikłania - zapalenie cewki moczowej.

Cewnikowanie pęcherza moczowego w celach leczniczych

Cewnikowanie pęcherza moczowego. Ostre zatrzymanie moczu niezależnie od przyczyny wywołującej.