USG układu moczowego

Badanie ultrasonograficzne nazywane też badaniem USG jest badaniem pozwalającym na nieinwazyjną ocenę narządów i tkanek z wykorzystaniem fali ultradźwiękowej (w urologii najczęściej wykorzystywane są fale o częstotliwości 3,5 – 5 MHz). Badanie jest bezpieczne, nie ma skutków ubocznych i może być wielokrotnie powtarzane.

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego jest badaniem łatwym do wykonania i wnoszącym wiele istotnych informacji dotyczących:

  • budowy nerek (ich liczbę, wielkość, położenie w obrębie jamy brzusznej, kształt, proporcję kory nerki do jej rdzenia, obecność torbieli, zastój moczu w obrębie miedniczki nerkowej - przeszkodę w odpływie moczu z nerki (kamienie)
  • moczowodów – prawidłowo widoczne są tylko ujścia moczowodów do pęcherza i odcinki podmiedniczkowe nerek
  • pęcherza moczowego – jego kształt, wypełnienie moczem, obecność nieprawidłowych struktur w ścianach pęcherza.

Przygotowanie pacjenta do badania USG jamy brzusznej (w tym nerek)

Badanie USG jamy brzusznej powinno być wykonywane na czczo. Pacjenci, którzy nie spełniają tego warunku mogą być badani jednak ocena niektórych struktur może być utrudniona lub niemożliwa. W badaniu ultrasonograficznym pacjentów ze schorzeniami układu moczowego przygotowanie do badania nie jest tak bardzo istotne gdyż nerki i pęcherz leżąc pozaotrzewnowo są stosunkowo dobrze dostępne.

Dobre wypełnienie pęcherza moczowego jest jedynym warunkiem jaki należy spełnić w diagnostyce ultrasonograficznej układu moczowego. Zaleca się wypicie 2-3 szklanek niegazowanej wody lub herbaty przed wizytą u lekarza tak aby bezpośrednio przed badaniem odczuwać parcie na mocz.

Przebieg badania

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Dodatkowo lekarz może prosić pacjenta o położenie się na boku lub brzuchu. W przypadku podejrzenia nadmiernej ruchomości nerki część badania wykonywana jest w pozycji stojącej. Przed przyłożeniem głowicy ultrasonograficznej do pacjenta lekarz nakłada nieco żelu na skórę brzucha, aby zwiększyć powierzchnię przylegania głowicy do skóry i poprawić jakość sygnału.

W czasie badania pacjent może być proszony o nabranie głębokiego wdechu z zatrzymaniem powietrza co ułatwia uwidocznienie nerek. Celem oceny objętości zalegającego moczu po mikcji urolog może poprosić o oddanie moczu w toalecie po czym ponownie wykona USG pęcherza moczowego.

Badania, konsultacje i zabiegi w Centrum Urologicznym EVITA przeprowadzają doświadczeni urolodzy - dr n. med. Włodzimierz Klima i dr n. med. Lesław Malik.

Zob. cennik urologicznych usług medycznych, konsultacji urologa wraz z USG.