12 632 03 01
Niezależnie od rodzaju leczenia, najważniejsza jest gruntowna ocena nietrzymania moczu, dzięki której określić można przyczynę oraz rodzaj NTM, a także wybrać najbardziej odpowiedni program leczenia.
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, istnieją metody leczenia zachowawczego (farmakoterapia, fizykoterapia, ćwiczenia) oraz leczenie operacyjne stosowane w cięższych postaciach nietrzymania moczu i w razie niepowodzenia leczenia zachowawczego. Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do odpowiedniego typu leczenia operacyjnego jest tzw. badanie urodynamiczne oceniające czynność dróg moczowych w trakcie napełniania oraz opróżniania pęcherza.
W przypadku pęcherza nadreaktywnego wstępne badania, pozwalające na zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii to badanie USG narządów jamy brzusznej, ocena zalegania w pęcherzu po oddaniu moczu oraz badanie ogólne moczu wraz z posiewem. Gdy leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne należy wykonać tzw. badania urodynamiczne oceniające czynność dróg moczowych w trakcie napełniania oraz opróżniania pęcherza.
Nietrzymanie moczu można leczyć zachowawczo lub chirurgicznie. W leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu stosowane jest leczenie zarówno zachowawcze (w tym farmakologiczne) jak i leczenie chirurgicznie. W przypadku nadreaktywności pęcherza leczenie farmakologiczne. W przypadku mieszanego nietrzymania moczu stosuje się oba wyżej wymienione sposoby leczenia.
Celem leczenia nietrzymania moczu jest przywrócenie lub poprawa kontynencji (trzymania moczu przez pacjentkę).
Istnieją różne opcje leczenia w zależności od przyczyny nietrzymania moczu oraz jego stopnia. Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu leków antymuskarynowych, ćwiczeniach mięśni dna miednicy lub treningu pęcherza moczowego.
W leczeniu operacyjnym NTM wykonuje się operacje z użyciem taśmy lub operację wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej.
Mięśnie dna miednicy nazywane mięśniami Kegla mają strategiczne znaczenie dla trzymania moczu zarówno u mężczczyn jak i kobiet. Mięśnie Kegla stanowią podparcie dla cewki moczowej i szyi pęcherza moczowego co w przypadku ich osłabienia powoduje zaburzenia ze stronych układu moczowego, które mogą skutkować nietrzymaniem moczu.
Największą korzyść z ćwiczeń mięśni dna miednicy odczują pacjenci z wysiłkową postacią NTM.
Skurcz mięśnia wypieracza pęcherza moczowego, który inicjuje mikcję wywołany jest przez układ przywspółczulny, którego przekaźniki działają na receptory muskarynowe w ścianie pęcherza moczowego (receptory M2 i M3). Leki antymuskarynowe - solifenacyna, oxybutynina, fesoterodyna lub tolterodyna blokują receptory M3 i M2 hamując skurcze mięśniówki wypieracza. Poprawę po lekach antymuskarynowych odczuwa około 30% pacjentek. Pozostałe pacjentki zrezygnują z leczenia lekiem antymuskarynowym ze względu na brak efektu lub działania niepożądane leku - suchość śluzówek lub zaburzenia rytmu serca.
Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów w operacyjnym leczeniu NTM wymienia się operacje z wykorzystaniem taśm syntetycznych (TOT, TVT) lub wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej AMS 800.
Na popularnosci zyskują zabiegi tz urethral bulking czyli metody obliterujace cewke z zastosowaniem materiałów syntetycznych polimerycznych wstrzykiwanych w okolice sluzowki cewki moczowej. Zabieg poprawia kontrole pacjentki nad pecherzem moczowym i jest skuteczny w zmniejszaniu objawów nietrzymania moczu. Zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji i daje natychmiastowy efekt.
Operacje taśmowe wykonywane są w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu lub w mieszanej postaci nietrzymania, w której dominuje element wysiłkowy. Ideą operacji jest podparcie środkowego odcinka cewki moczowej, które jest osłabione z powodu nieprawidłowej funkcji mięśni dna miednicy.
W zależności od sposobu implantacji taśmy wyróżnia się dwie metody operacyjne z wykorzystaniem taśmy - TVT i TOT.
Operacja TVT polega na podparciu środkowego odcinka cewki moczowej u kobiety specjalną taśmą. Zabieg wykonywany jest z dostępu przezpochwowego - lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na przedniej ścianie pochwy, wypreparowuje cewkę moczową i przy użyciu specjalnych prowadnic wprowadza taśmę, której końce umieszczane są pod skórą tuż powyżej spojenia łonowego. W czasie zabiegu wykonywana jest cystoskopia, w czasie której urolog sprawdza czy taśma nie została poprowadzona przez pęcherz moczowy.
Operacja TVT charakteryzuje się wysoką skutecznością i stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań.
Operacja TOT polega na podparciu środkowego odcinka cewki moczowej syntetyczną taśmą, której końce wyprowadzone zostają pod skórę w okolicy warg sromowych większych. Taśma w operacji TOT nie jest przeprowadzana za spojeniem łonowym tylko prowadzona przez otwory zasłonowe. W czasie operacji nie jest wykonywana cystoskopia ze względu na małe ryzyko uszkodzenia pęcherza moczowego.
Skuteczność TOT w porównaniu z TVT jest porównywalna.