12 632 03 01
Impotencja a zaburzenia erekcji czy przedwczesny wytrysk.
Impotencja to całkowita niemożność osiągnięcia sztywności prącia umożliwiającej odbycie stosunku płciowego. Z tego powodu mniej zaawansowane problemy dotykające mężczyzn w tym zakresie (trudności w utrzymaniu lub osiągnięciu wzwodu) przyjęło się nazywać zaburzeniami wzwodu (erekcji). W piśmiennictwie fachowym używa się często skrótu ED (erectile dysfunction).
Czynnikami ryzyka wystąpienia impotencji są:
Diagnostyka polega na wykluczeniu innych schorzeń prącia (raka, choroba Peyronie), ocenie badań laboratoryjnych (np. poziomu męskich hormonów płciowych), czasami na wykonaniu badań obrazowych (usg tętnic zaopatrujących prącie w krew).
Leczenie może być farmakologiczne: uzupełnienie niedoboru hormonów, zastosowanie tzw. inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, urządzeń wspomagających erekcję (pompa próżniowa), iniekcji wykonywanych w ciala jamiste prącia, w rzadkich przypadkach na leczeniu chirurgicznym (przeszczepy naczyniowe, wszczepienie protezy).
Ze względu na fakt, że zaburzenia wzwodu dotykają nie tylko mężczyzny, ale stanowią poważne problemy w związkach partnerskich, mężczyzna dotknięty tym schorzeniem powinien szukać porady specjalistycznej.
W przebiegu stanów zapalnych oraz zakażeń układu moczowego może również dojść do mniej lub bardziej nasilonego krwiomoczu. Zjawisku temu towarzyszą gorączka, często z dreszczami, bóle okolic nerkowych, pęcherza, cewki moczowej, zaburzenia w oddawaniu moczu - częstomocz, naglące parcia na mocz, bolesne oddawanie moczu.
Wytrysk przedwczesny (łac. eiaculatio praecox) − dysfunkcja seksualna polegająca na ejakulacji (wytrysku) po minimalnej stymulacji seksualnej, osiągniętej wcześniej, niż mężczyzna chce (przed penetracją lub wkrótce po rozpoczęciu penetracji pochwy), co prowadzi do napięcia, niepokoju lub frustracji u mężczyzny lub partnerki. Jest to definicja oparta na Second Consultation on Erectile and Sexual Dysfunctions zaproponowana przez WHO w 2004. Zaburzenie dość powszechne, dotyczy około 1/3 aktywnych seksualnie mężczyzn. Raport seksualności Polaków publikowany przez prof. Lwa-Starowicza w 2002 i 2005 wskazuje, że problem ten dotyczy 37% Polaków. Obecnie w diagnostyce wytrysku przedwczesnego stosowane jest pojęcie czasu wewnątrzpochwowego opóźnienia wytrysku, pozwalające ocenić ciężkość tej dysfunkcji.
W przypadku dłuższej abstynencji seksualnej szybkie następowanie wytrysku jest zjawiskiem naturalnym. Niekiedy jednak przejawia się prawie stale, mimo częstego współżycia.
W wielu badaniach obserwacyjnych i badaniach klinicznych wykorzystano kryteria Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders [DSM-IV-TR]). W wielu innych kryteriach rozpoznania PW są elementy wspólne z DSM-IV-TR, w tym krótki czas opóźnienia wytrysku, poczucie słabej kontroli nad wytryskiem lub jej braku oraz negatywne konsekwencje osobiste (np. stres, trudności, zmartwienie). Kryteria DSM-IV-TR wskazują również, że istotne jest odróżnienie PW trwającego przez całe życie, który był obecny od pierwszego doświadczenia seksualnego oraz PW nabytego, który rozwinął się w późniejszym okresie życia. Zasadniczo przyjmuje się, że jako pacjentów z dysfunkcją PW klasyfikuje się mężczyzn, u których:
Terapia wytrysku przedwczesnego ma bardzo wysoką skuteczność (prawie 90%). Oto metody leczenia:
W zależności od przyczyn występowania NTM rozróżniamy różne jego rodzaje:
Zapraszamy na podstrony o: